Pierwotnie zaprzęgi psów był metodą transportu ludzi i towarów, a obecnie wykorzystanie psów do ciągnięcia sań jest popularnym sportem i biznesem, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest to nieszkodliwa działalność, jest to nadal wykorzystanie zwierząt do turystyki lub konkurowania. W związku z tym, mimo że można to robić w sposób odpowiedzialny, zdarzają się przypadki nadużyć, zaniedbań, nadmiernej eksploatacji lub złego traktowania zwierząt.
Oprócz konkretnych ras, takich jak Siberian Husky i Alaskan Malamute, coraz częściej spotyka się krzyżówki hodowane specjalnie dla osiągnięcia szybkości i wytrzymałości. Zwierzęta te mogą pokonywać do 130 km w ciągu dnia z prędkością 23 km/h. Chcesz zobaczyć zaprzęgi psów na własne oczy? Świetna okazja znajduje się tuż obok Bolesławca.
W wielu przypadkach zwierzęta spędzają dzień, a często nawet noc, uwiązane na śniegu: chociaż czasami mają do dyspozycji koc, słomę lub nawet budę (która często jest zasypana śniegiem), są to ekstremalne warunki pogodowe. Ponadto ich przestrzeń często jest zabrudzona moczem i kałem, a warunki higieniczne nie są odpowiednie.
Trzymanie psów na uwięzi na stałe lub przez długi okres czasu uniemożliwia im wykonywanie ich naturalnych zachowań, co powoduje frustrację i może prowadzić do nieprawidłowych zachowań, takich jak agresja i lęk. Może to również prowadzić do nadmiernej czujności, co z kolei prowadzi do braku snu. Podobnie, zwierzęta trzymane na uwięzi są trzy razy bardziej narażone na ugryzienie niż te, które nie są trzymane na uwięzi.
Podobnie jak wszystkie psy, psy wykorzystywane do zaprzęgów są inteligentnymi i społecznymi zwierzętami, które potrzebują stymulacji, socjalizacji (zarówno z innymi psami, jak i ludźmi). Wiele firm oferujących te usługi, takich jak ośrodki narciarskie, nie zapewnia zwierzętom wybiegów, w których mogłyby biegać luzem i wchodzić w interakcje między sobą. W rzeczywistości zwierzęta te spędzają większą część sezonu na uwięzi, albo do słupa, albo do swojej budy, albo do sań.
Poziom wysiłku, któremu są poddawane, zwłaszcza podczas wyścigów, może być ekstremalny i zagrażać ich zdrowiu. W wyniku intensywnego wysiłku, jakiemu poddawane są psy podczas tych wyścigów, często cierpią one na zapalenie ścięgien, naderwanie mięśni, złamanie kości, biegunkę, odwodnienie, hipotermię, hipertermię lub wrzody żołądka prowadzące do krwawienia wewnętrznego. Stopy zwierząt mogą zostać uszkodzone przez lód lub długie dystanse. Zdarza się, że zwierzęta zamarzną na śmierć lub padną podczas wyścigu.