Agility to wspaniały sport, który angażuje i który oprócz tego, że jest bardzo zabawny, bardzo korzystnie wpływa na tworzenie i wzmacnianie więzi z psem, ponieważ poprzez bieg po torze, musi być płynna komunikacja między psem a przewodnikiem podczas całej trasy.
Oprócz tego, że jest to sport i aktywność do ćwiczenia z psem (jak wtedy, gdy idziesz na siłownię lub na drinka), oprócz tego, że jest to zabawa, może być również częścią leczenia problemu behawioralnego. Te zabiegi zawszeskładają się z interwencji w rożnych aspektach życia psa – środowiska, edukacji, uczenia się i zachowania.
W ten sposób agility może być częścią, podobnie jak inne sporty i zajęcia, programu wzbogacania środowiska (fizycznego i psychicznego), pomagając psom i właścicielom w pielęgnowaniu, wzmacnianiu i budowaniu wzajemnej więzi; ukierunkowując umiejętności uczenia się i radzenia sobie ze stresem, bezpieczeństwa i kontroli impulsów, a także koordynacji ruchowej; przyczyniając się do socjalizacji psów i właścicieli. Ale aby to osiągnąć, trzeba trenować i pracować powoli i stopniowo, zawsze pod kierunkiem dobrze wyszkolonych specjalistów (etolog weterynaryjny i pedagog psi) i przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa. (
Problem pojawia się, gdy działania te są prowadzone bez kontroli, bez doradztwa i bez szkoleń.Ostatnio można zobaczyć w parkach dla psów obiekty z rożnymi przeszkodami agility, jak plac zabaw, więc właściciele mogą ćwiczyć ten sport.
Każdy pies, w zależności od wielkości, ma inną wysokość skoku i możemy doprowadzić do zwichnięć i problemów ze stawami, jeśli nie robimy tego prawidłowo.
Śliskie chodniki i huśtawki – psy, które wspinają się na nie bez kontroli lub właściciele, którzy wspinają się na nie po psy, które mają lęki i są zmuszone do osiągania wysokości, które w przeciwnym razie musiałyby być opracowywane w sposób stopniowy. Nie wspominając już o tym, że jeśli są na smyczy, jeden niewłaściwy krok może spowodować przypadkowe pociągnięcie za szyję. W treningu agility nigdy nie używa się smyczy.
Slalom jest przeszkodą, nad którą należy pracować, gdy pies jest dobrze rozwinięty, podobnie jak skoki, ponieważ wymuszone zygzakowanie może powodować urazy kręgosłupa.